Обзоры
Статьи
Видео
Фото
Проекты
Опубликовано: 27-03-2018 10:54 / Категория: Статьи / Просмотров: 795

ТАК ХТО НЕ ЗУМІВ?

Поки мер Алла Гінак позує на грейдері для сюжету платного національного рейтингу, Ізмаїл тільки на ремонт своїх доріг отримає більше обласних коштів, ніж Білгород-Дністровський на всі свої об’єкти, представлені для призначення регіонального фінансування.

14 березня чергова сесія Одеської облради внесла зміни до обласного бюджету-2018, затвердженого ще 21 грудня. Серед іншого, регіональне фінансування отримають проекти і об’єкти на території Білгорода-Дністровського та району.

Перш ніж перейти до аналізу призначення цих коштів, слід зазначити, що самі по собі ці бюджетні статті і напрямки не з’являються. Аби вони знайшли своє місце у проектах рішень облради і згодом отримали підтримку з боку депутатського корпусу, потрібна наполеглива спільна робота місцевих рад, сільських голів і мера, депутатів, очільників відділів і управлінь місцевого і регіонального рівнів.

Лише коли місцева влада адекватно, відповідально та фахово розробить свої проекти, доведе облраді та облдержадміністрації їх актуальність, відповідні кошти з регіонального бюджету, можливо, і «впадуть» на конкретну громаду. За відсутності такої роботи чи невмінні її організувати, результат буде однозначно негативним.

В бюджеті розвитку Одеської області на поточний рік зосереджено 450 млн. грн. Що з цієї майже половини мільярду спромоглися отримати Білгород-Дністровський та район? Про представлення та захист своїх пропозицій для обласного фінансування чи співфінасування найбільш актуальних у їхньому розмінні проблем та підсумковий результат - наша розповідь.

Дюкер-2

Зокрема, до переліку об`єктів, видатки по яких облрада здійснить у 2018 році, включено розробку проектно-кошторисної документації для будівництва нового дюкеру через Дністровський лиман. На цей «природоохоронний захід» Біле місто отримає півтора мільйону.

Показово, що саме цю статтю не підтримали практично всі депутати облради від міста та району. Їх позиція зрозуміла: Білгород-Дністровський більше 15 років вибудовував систему самостійного водозабезпечення - і от, досить неочікувана, і головне, не аргументована і відповідно не обґрунтована кардинальна зміна підходу. Її конкретного плану досі не представлено. Скільки дністровської води доведуть до міста, наразі не відомо. Як і те, хто за неї відповідатиме, і як це вплине на тарифні перспективи.

Шкільний провал

Також, відповідно до трирічної комплексної програми «Освіта Одещини», яка розрахована по 2018 рік включно, Білгороду-Дністровському виділять лише 200 тис. грн. Ці кошти підуть на закупівлю 22 комп’ютерів для школи №11. Порівняйте цю часточку з річним обсягом фінансування вказаної регіональної програми, який складає 76 млн. 500 тис. грн.

Жодне місто обласного значення не отримало для своїх закладів освіти менше за Білгород-Дністровський. Та й об’єктам освіти Білгород-Дністровського району за нею виділять близько 1 млн. 320 тис. грн. З них, понад мільйон піде школам села Випасного: 805 тисяч - на капітальний ремонт тамтешньої ЗОШ №2, ще 211 тисяч - на заміну вікон у ЗОШ №1. На ремонт туалету Молозької ЗОШ призначено 300 тисяч.

Випасне і Молога входять до складу новоствореної Молозької ОТГ, де перші вибори відбулися у грудні. Рік тому мер Білгорода-Дністровського Алла Гінак будь-що намагалася переконати ці села приєднатися до Білгорода-Дністровського. Обіцяла, серед іншого, і багато грошей на їх заклади освіти. І ось фактичний результат: сама ОТГ за наявності конкретних розрахунків та підтримки депутатів облради від району отримала на ці об’єкти майже всемеро більше, ніж місто на свої.

Світ і темрява культури

Обсяг фінансування обласної комплексної програми «Культура Одещини 2017-2019» в поточному році складає близько 25 млн. грн. З них для Білгорода-Дністровського передбачено 5 млн. 600 тис. грн. Солідно? Авжеж. Але всі ці кошти підуть на потреби об’єкту, який сьогодні є власністю Одеської області, а не громади міста: Аккерманської середньовічної фортеці. У цьому випадку область фінансує виключно власне комунальне підприємство «Фортеця».

Зокрема, на проект декоративного зовнішнього освітлення пам`ятки національного значення «Аккерманська середньовічна фортеця» планується витратити 4 млн. 140 тис. грн. Нагадаємо, у 2009-2010 роках місто вже реалізовувало власний проект подібного освітлення зовнішніх мурів твердині. Тоді його організація обійшлася у …200 тисяч. Та 2011 року новостворене обласне КП «Фортеця» відмовилося від використання тієї системи, її було демонтовано. Тепер вийде у 22 рази дорожче.

Ще 1 млн. 491 тис. грн. обласний бюджет спрямує на розробку науково-проектної документації для першочергових протиаварійних реставраційних заходів на спорудах Аккерманської фортеці. Хоча, саме до реставрації виникає дуже багато питань. Нинішні роботи з укріплення північної стіни для припинення її сповзання у Дністровський лиман вже розтягнулися на два роки і аж ніяк не відтворюють реальний вигляд фортеці у давнину. Скоріше, спотворюють.

Та як би не було, ці 5 млн. 600 тис. грн. місто аж ніяк не може вважати коштами області для його культурної сфери. Вони отримали нуль.

В той же час об’єкти культури Білгород-Дністровського району одержать майже півтори мільйони. Зокрема, капітальний ремонт будинку культури у селі Молога вартуватиме 462 тис. грн. (знову ж таки новостворена Молозька ОТГ). Такий же ремонт покрівлі будинку культури села Удобне область профінансує майже на 18 тисяч.

За мільйон гривень у селі Семенівка фактично збудують новий будинок культури: з великим глядацьким залом, сучасною сценою та обладнаними приміщеннями для дитячих гуртків. Під цей проект сільрада запропонувала будівлю великого магазину, збудованого понад 40 років тому і нині порожню. Конкретна пропозиція - конкретний результат.

А от керівництво Білгорода-Дністровського втратило шанс поновити обласну програму, за якою ще 2010 року розпочали поетапну реконструкцію будівлі муніципального Центру культури та дозвілля (колишній палац культури ім. Т. Шевченка) - оновили сцену, фойє, вбиральні, головний вхід тощо. Його трьохярусний зал на 600 глядачів знову залишився без реконструкції, на яку чекає вже півстоліття.

Натомість, мер Алла Гінак відкинула проект Центру, який планував на другому поверсі облаштувати додаткові приміщення для нових дитячих творчих гуртків і студій. Там міський голова бачить новий зал для весільних урочистостей. Дарма, що незручно. Зате, практично поруч її власний ресторанний комплекс «Михайлівський», якому не завадять такі клієнти.

Білі халати чекали дарма

Ані копійчини місто Білгород-Дністровський не отримає від області не тільки на сферу культури. Така ж сумна справа і з охороною здоров’я.

На останній рік обласної цільової програми «Здоров’я Одещини 2014-2018» було передбачено більше 19 млн. грн. Білгород-Дністровський жодного профільного проекту і запиту не подав. Нічого і не отримав.

А от Шабівська ОТГ Білгород-Дністровського району матиме обласне фінансування двох проектів на 761 тис. грн. За 350 тисяч мають завершити капітальний ремонт будівлі Біленьківської загальноосвітньої школи для розміщення там сільського фельдшерсько-акушерського пункту, капітальний ремонт приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Бритівка стане в 411 тисяч. Вже зайвим буде казати, що рік тому мер Алла Гінак, переконуючи Шабо, Салгани і Бритівку приєднатися до Білгорода-Дністровського, обіцяла геть інше. А сьогодні ця ОТГ отримує обласні кошти, а місто - ні.

«Порціями» замість комплексу

Обласна програма розвитку фізичної культури і спорту на цей рік передбачає майже 27 млн. 500 тис. грн. З них, Білгороду-Дністровському виділять місту 4 млн. 244 тис. грн. для проведення капітального ремонту глядацьких трибун та підтрибунних приміщень центрального міського стадіону.

Замість комплексного проекту, який пропонують розробити ще з 2012 року, знову втілюється у життя ремонт «порціями». Статус і можливості арени навіть після завершення такої «реконструкції» залишаються невизначеними. Західна стіна и головний вхід, який позаминулого року ремонтував Фонд Алли Гінак вже взявся тріщинами. До того ж, 20 березня сесія міськради вирішила вкотре провести громадське обговорення проекту реконструкції стадіону. Всі попередні роки їм, мабуть, було не до цього. Та коли вже область виділила відчутні кошти, міська влада вирішила все ж таки подебатувати про майбутню долю стадіону.

Отже, коли, ким і як будуть використані регіональні гроші для головної міської спортивної арени, невідомо. Не здивуємось, що врешті-решт і область передумає та спрямує свої фінанси на об’єкт, який хоча б має конкретний, а не досі спірний проект.

Хто питиме…

В регіональній програмі «Питна вода Одещини», розрахованої до 2020 року, на потреби всієї області у 2018-му закладено більше 35 млн. грн. Та не дивлячись на досить складну ситуацію з водопостачанням у Білгороді-Дністровському, міська влада не зуміла довести обласному керівництву необхідність виділення коштів за цією програмою. Відповідно, нічого не отримала. Знову нуль.

В той же час, до Білгород-Дністровського району за вказаною програмою надійде понад півтори мільйони. Їх використають на ремонт системи водопостачання села Південного Семенівської сільради, ремонт водопроводу по вул. Комсомольська у селі Молога та на будівництво нової артезіанської свердловини з насосною та водопровідною вежею у Бритівці.

Дорожня крапля

З 42 мільйонів, передбачених на ремонт доріг комунальної власності на території Одеської області, місту перепаде лишень 14 тис. 500 грн. (!). Їх витратять на ремонт дороги по вул. Бессарабській на житловому масиві «Тіра».

В той же час, Ізмаїл за цією програмою отримає понад 10 мільйонів, а Білгород-Дністровський район - 3 млн. 700 тис. грн. В районі кошти спрямують на ремонт трикілометрової ділянки дороги обласного значення біля села Монаші. А міська громада має ще один сумний приклад нераціонального підходу до вирішення проблем за рахунок обласного бюджету.

Світити, але не гріти

В програмі енергоефективності Одеської області на 2018 рік закладено більше 63 мільйонів. Ці кошти мають використовуватися для суттєвого зменшення витрат на енергоресурси. Без конкретних проектів претендувати не має сенсу, а нинішнє скликання Білгород-Дністровської міської ради за два з половою роки роботи так і не спромоглося розробити жодного справді ефективного.

Для прикладу, міська влада Подільська (Котовська) цього року отримає більше 20 обласних мільйонів на утеплення фасадів житлових будинків, будівель шкіл, лікарень, дитячих дошкільних закладів. А от Білгород-Дністровський спромігся лише на проект з ремонту вуличного освітлення на 1 млн. 700 тис. грн., який із впертістю, вартою кращого застосування, розробляв два (!) роки.

Той же Білгород-Дністровський район на забезпечення енергоефективності отримає з профільної обласної програми 2 млн. 200 тис. грн. Ці кошти витратять на заміну вікон у закладах охорони здоров’я: терапевтичному відділенні Білгород-Дністровської центральної районної лікарні, амбулаторії загальної практики сімейної медицини в селі Красна Коса, фельдшерсько-акушерських пунктах сіл Козацьке, Бикоза, Випасне, Семенівка, сільських лікарських амбулаторіях Випасного та Сухолужжя. Буде утеплений фасад будівлі ФАП у Випасному тощо.

Не змогла…

Отже, Білгород-Дністровський на об’єкти своєї громади отримає з бюджету розвитку Одеської області-2018 більше семи мільйонів. Додавати до них 5 млн. 600 тис. грн. регіональних коштів для обласного комунального підприємства «Фортеця», як мінімум, некоректно. Ці сім мільйонів - найменший показник серед міст обласного значення на Одещині. І так триває весь час роботи мера Алли Гінак. Її гучні обіцянки про зливу обласних фінансів, яка проллється на Біле місто, виявилися пустими і нічим не підкріпленими.

В той же час, села та об’єднані громади Білгород-Дністровського району отримають більше 11 мільйонів з фондів регіонального бюджету, і практично всі вони витрачатимуться безпосередньо на сільські об’єкти освіти, культури, охорони здоров’я, водопостачання тощо.

Єфрем СМУГІЛЬОВ

14 июля 18:00
Просмотров: 1467
04-06-2019 17:41
Просмотров: 1008