Новости
Статьи
Видео
Фото
Опубликовано: 09-12-2019 12:10 / Категория: Статьи / Просмотров: 605

Білгород-Дністровський відкритий світу

Як Білгород-Дністровський - історичне місто, територія якого переповнена пам’ятками архітектури, археології, монументального мистецтва, з неабияким туристичним потенціалом, зробити відомим в країні та за її межами, відкритим, зручним та комфортним для городян, для його гостей та інвесторів?

Саме цими проблемами опікується в рамках проекту «Місцева Антикорупційна Платформа в Білгороді-Дністровському» голова громадської організації «Центр громадянських ініціатив «Тіра»», депутатка міської ради Юлія Федорова.

31 жовтня у Білгороді-Дністровському затверджене Положення про відкриті дані. Це перший крок на шляху до забезпечення прозорості, відкритості міста, відкритості всіх його аспектів, специфіки, унікальності та перспектив. Але попереду ще немало напруженої, професійної роботи.

Відкриті дані - що це?

Як зазначає Ю. Федорова, відкриті дані - це систематизована інформація, доступна через мережу Інтернет, у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами. Тобто, наявність відкритих даних у місті дозволяє її оброблення комп’ютерними засобами без попереднього втручання, оброблення людиною, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання, у тому числі, з комерційною метою. Будь-яка особа може їх вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту.

«…За останні декілька років, а точніше з 2015 року, коли Уряд підписав Постанову №835, Україна зробила неабиякий прорив в питаннях відкриття доступу і громадянам країни, і інвесторам до публічної інформації, автоматизації її обробки та зручності у використанні. На рівні держави цими питаннями опікується Міністерство цифрової трансформації. Створено державний портал відкритих даних, який інтегровано у світову мережу відкритих даних. Це, в свою чергу, дає можливість в автоматичному режимі порівнювати та аналізувати інформацію, реєстри, вихідні дані між країнами, містами, регіонами, оновлюючи їх в режимі онлайн. Для прикладу, вже сьогодні з’явилися сервіси, що дозволяють працювати в інтернеті з Генеральними планами міст, або відслідковувати дані щодо платників ПДВ. Саме тому, що наша держава активно впроваджує сучасні технології роботи з інформацією, ми взяли за мету приєднати Білгород-Дністровський до всеукраїнського цифрового руху, тому провели вже більше п’яти тренінгів з розпорядниками інформації міста. Вже створена відповідна робоча група, перед якою стоїть завдання провести аудит наявної інформації, розробити дієвий план впровадження відкритих даних та контролювати процес завантаження відкритих даних міста Білгорода-Дністровського на Єдиний портал відкритих даних України (data.gov.ua), який, в свою чергу, призначений для забезпечення надання доступу інформації органів влади з можливістю її наступного використання, адміністратором та держателем якого є Державне агентство з електронного урядування України Міністерство цифрової трансформації (thedigital.gov.ua). В перспективі, коли у Білгороді-Дністровському з’явиться власний портал відкритих даних, процес стане більш зручним», - підкреслила Ю. Федорова.

Користь від відкритих даних очевидна

До речі, у Білгороді-Дністровському вже є перша публічна інформація, яка завантажена на Державний портал у вигляді відкритих даних. Управління комунальної власності опублікувало реєстр об’єктів, власником яких є громада, з інформацією, які з них перебувають в оренді, та ті, що плануються до передачі в оренду. Тепер з будь-якої точки планети можливо отримати вичерпну інформацію про об’єкти комунальної власності.

Разом з тим, для зручності роботи з величезними базами даних, що завантажені у вигляді відкритих даних, необхідна розробка новітніх ІТ-технологій, програм, сервісів. І тут є безмежний простір для молодих програмістів Білгорода-Дністровського.

«Для прикладу, у Львові фахівці ІТ-технологій на базі відкритих даних, що оприлюднила мерія, створили зручний сервіс, який дає змогу будь-якому пересічному мешканцю Львова, аби не переглядати купу електронних документів та вишукувати там інформацію, швидко узнати, що на даній вулиці заплановано, чи то ремонт дороги, чи то ремонт тротуару, чи ремонт будівлі, прокладення нової та ремонт старої інфраструктури. Також, є можливість швидко і зручно в смартфоні отримати інформацію про транспорт, ремонт конкретних шкіл, дитячих садочків, медичних закладів, про суми, що виділені на ці роботи, та багато іншого»,- зазначила Юлія Федорова.

Будь-яка інформація, що генерується у Білгороді-Дністровському, підлягає обов’язкову оприлюдненню у формі відкритих даних

Ю. Федорова: «Акцентую увагу на тому, що рекомендований перелік міститься у постанові Уряду №835 від 2015 року, що постійно оновлюється, але він не вичерпний, громада та влада може визначити яка інформація суспільно важлива та розширити перелік наборів інформації. Весь перелік наводити немає сенсу, але він охоплює, без перебільшення, значний спектр діяльності і місцевої влади, і комунальних підприємств».

До відкритих даних, наприклад, належить довідник підприємств, установ та організацій міста, у тому числі, їх ідентифікаційні коди, офіційні веб-сайти, адреси електронної пошти, телефони та поштові адреси, а також інформація про організаційну структуру міської влади. Крім того, всі нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії, прийняті міською радою, проекти рішень.

Фінансова звітність суб’єктів господарювання, переліки регуляторних актів та паспорти бюджетних програм. Перелік об’єктів комунальної власності, в тому числі, і земельних ділянок, що передані в оренду.

Інформація про використання коштів під час будівництва, ремонту та реконструкції об’єктів дорожньої інфраструктури. Бази даних щодо ремонту доріг: точне зазначення ділянки відремонтованої дороги, ширина та довжина дороги, довжина ділянки, товщина дорожнього покриття, матеріали, види робіт, вартість робіт, гарантійний строк, виконавці робіт та багато іншого.

Генеральні плани населених пунктів, історико-архітектурні опорні плани, плани зонування територій та детальні плани територій. Дані про місце розміщення рекламних носіїв, їх види і розміри, найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номер його телефону, дата видачі дозволу та строк його дії. Інформація про інвестиційні договори, додатки, додаткові угоди та інші матеріали до них.

Відомості щодо ярмарок, їх організаторів, договорів, укладених з організаторами таких ярмарок, навіть дані про розміщення громадських вбиралень. Перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту, та маршрути перевезення. Розклад руху громадського транспорту, дані про місце розміщення зупинок міського транспорту та про місцезнаходження громадського транспорту в режимі реального часу. Звіти про виконання фінансових планів комунальних підприємств. Відомості про лікарські засоби, придбані за бюджетні кошти, відомості про розподілення таких ліків між закладами охорони здоров’я та їх залишки в кожному з них. Та багато-багато іншого.

Перспектива і проблеми впровадження відкритих даних у Білгороді-Дністровському

Попереду проведення аудиту всієї наявної інформації та підготовка її для завантаження на Державний портал відкритих даних, у відповідних форматах, навчання співробітників мерії і комунальних підприємств, відповідальних за відкриті дані, розробка зручних сервісів для використання баз даних.

«Найбільш проблемним є питання відкриття інформації по земельним ресурсам міста, на жаль, закритість цього виду інформації сьогодні ще є притаманним для всієї країни. Наступним кроком стане підготовка відкритої інформації по регуляторним актам міста Білгорода-Дністровського через ресурс «Регуляторна мапа України», тут також є немало проблем, подолавши які стане зручніше працювати нашим підприємцям. Окремий напрямок роботи – це відкриті дані комунальних підприємств щодо використання бюджетних коштів і коштів, що надійшли за надані послуги»,- відмітила Ю. Федорова.

Слід констатувати, що Білгород-Дністровський внаслідок інертності мерії зараз лише на порозі створення масиву інформації та відкриття доступу до нього. Тим більше, що Уряд країни поставив перед собою амбіційне завдання увійти, як мінімум, у трійку світових лідерів по відкритим даним, і якщо органи державної влади рухаються в цьому напрямку досить впевнено та швидко, то місцеве самоврядування, в тому числі й Білгорода-Дністровського, відстає, втрачаючи рейтинги, а з ними і можливості залучати мільйонні інвестиції у власне господарство та економіку: без відкритих даних сьогодні це маломожливо, а через декілька років неможливо буде взагалі.

Олег Шевченко
Ссылки по теме:
Комунальна техніка – контроль та прозорість