Новости
Статьи
Видео
Фото
Опубликовано: 23-12-2019 19:40 / Категория: Статьи / Просмотров: 763

Під журналістським прицілом

«Журналістські розслідування, як інструмент боротьби з корупцією» - саме за такою темою у Білгороді-Дністровському пройшов практичний семінар в рамках проекту «Місцева Антикорупційна Платформа», організаторкою та модераторкою, якого виступила голова громадської організації «Центр громадянських ініціатив «Тіра» Юлія Федорова.

Журналісти засобів масової інформації Білгорода-Дністровського та громадські активісти мали змогу ознайомитися з теоретичними аспектами та кращими практиками підготовки і проведення журналістських антикорупційних розслідувань. Своїм власним досвідом щодо збору інформації, її ретельного аналізу та підготовки розслідувальних журналістських матеріалів з учасниками семінару, в якості тренера, поділилася голова громадської організації «Жіночий антикорупційний рух» Альона Береза:

«Журналістське розслідування взагалі визначається як стаття або серія статей, що базуються на оригінальній роботі журналіста, а не тільки на витоку або зливі інформації з офіційних або неофіційних джерел. Матеріал, як правило, описує весь спектр наявної системної проблеми, а не окремий інцидент, що стосується однієї людини, розкриває складні соціальні теми, корупцію, порушення закону і зловживання владою та інформацію, раніше з різних причин невідому суспільству або яку навмисно приховують».

Учасники семінару, в теоретичній його частині, ознайомились з головними професійними та етичними принципами й правилами роботи розслідувачів, з методиками та інструментами, які можуть використовуватись в роботі, а також з методами захисту зібраної інформації. Були окреслені і обговорені потенційні труднощі, з якими, як правило, стикаються журналісти і громадські активісти в ході підготовки такого роду матеріалів, серед яких поширеними є або незацікавленість власників ЗМІ та редакторів у публікації проблемної інформації, або потенційна загроза особистої безпеки журналіста, і людини, яка є джерелом важливої антикорупційної інформації. Стримує діяльність журналістів і такі фактори, як відсутність доступу до необхідних джерел інформації, обмеженість в ресурсах, часі і коштах, страх невдачі і правових наслідків опублікованих матеріалів. Зазначено, що найбільш актуальними темами для розслідувань є використання публічних фінансів, здійснення публічних закупівель органами місцевої та регіональної державної влади, органами місцевого самоврядування. Крім того, не менш важливими темами розслідувальної діяльності можуть бути і питання приватизації державного та комунального майна, виділення земельних ділянок, власником яких є громади, дотримання екологічного та природоохоронного законодавства, порушення прав громадян, діяльність в галузі охорони здоров’я, освіти, житлово-комунального господарства та багато інших.

В ході практичної частини семінарського заняття, разом з тренером А. Березою, журналісти і активісти громадських організацій ознайомились зі способами отримання інформації, серед яких найбільш поширеними та ефективними є власні спостереження - як відкриті, так і приховані, пошук інформації у відкритих джерелах, запити та аналіз відповідей на них, отримання інформації від людей, які є учасниками або постраждалими від корупційних дій.

Семінар дав можливість отримати первинні навички в плануванні розслідувань, підготовці інтерв’ю, у спілкуванні з експертами, офіційними особами, в проведенні досліджень та експертиз, а також з формами та ризиками «польової» роботи розслідувача та її особливостями, з новітніми технологіями та пристроями, зберігання інформації, її захисту від зовнішнього втручання.

А. Береза поділилася з присутніми власним досвідом підготовки антикорупційних матеріалів, ретельної перевірки достовірності отриманої інформації, з юридичними аспектами оприлюднення результатів журналістської роботи та з типовими помилками, що виникають при цьому.

На завершення семінару Ю. Федорова відмітила:

«Даний тренінг не пройшов даремно і обов’язково матиме неабиякий ефект для Білгорода-Дністровського, бо ефективне журналістське чи громадське розслідування розкриває реальні механізми процесів, що розслідуються, їх причини й наслідки. Я дуже рада, що журналісти взяли активну участь у даному заході, впевнена, що в нашому місті будуть з’являтися як професійні журналістські розслідування так і громадські розслідування, націлені на найсерйозніші проблеми життєдіяльності громади. Головне - працювати й рости професійно, а ми будемо намагатися в рамках місцевої антикорупційної платформи в цьому допомагати».

Олег Шевченко

Дана публікація була створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Відповідальність за зміст несе ГО “Центр громадянських ініціатив “ТІРА”. Погляди виконавців проекту не обовязково збігаються з позицією ЄС та не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.
Ссылки по теме:
Білгород-Дністровський відкритий світу