Обзоры
Статьи
Видео
Фото
Проекты
Опубликовано: 07-02-2016 13:33 / Категория: Статьи / Просмотров: 2257

Аккерманська фортеця: доходи та видатки

Akkerman.ua про офіційні результати фінансово-господарської діяльності КП «Фортеця» у 2015 році

В останній час точиться маса суперечок про долю пам’ятника національного значення Аккерманської середньовічної фортеці. Нині вона стоїть на роздоріжжі свого майбутнього: чи то залишатися обласним комунальним підприємством, чи то повернутися до міської влади, чи то обрати шлях державного історичного заповідника, як всі «нормальні» фортеці країни. Як би там не було, ми продовжуємо розповідати нашим читачам про нелегке становище найбільшої та найунікальнішої твердині в Україні.

Редакція Akkerman.ua, з метою повного та об’єктивного інформування громадян міста, району, туристичної спільноти та інших зацікавлених осіб, оприлюднює інформацію, взяту з офіційного звіту комунального підприємства «Фортеця» за 2015 рік, надану нам адміністрацією даної установи.

І. Заходи щодо утримання фортеці

Як записано в Статуті підприємства, головним завданням КП «Фортеця» є збереження, реставрація, охорона, використання та наукові дослідження території пам’ятки архітектури Аккерманської фортеці в місті Білгороді-Дністровському.

Також пріоритетною метою є отримання прибутку при ефективному використанні ресурсів та зниженню витрат.

Відповідно до зазначеного звіту, всі роботи по підтриманню порядку на території пам’ятника на протязі всього 2015 року велися співробітниками господарського відділу підприємства, при мінімальних витратах на придбання інвентарю та матеріалів.

Співробітниками виконувалось: розчищення території фортеці від снігового покриву; прибирання рову, прилеглої території та території самої фортеці.

Приведено в порядок Вежу-Темницю, Гаремну Вежу, Сторожову Вежу, Бастіон в гарнізонному подвір’ї. Здійснювалось систематичне розчищення та прибирання території археологічних розкопок. Встановлений трос при в'їзді до четвертого двору, для перешкоджанню скиданню будівельного сміття, на територію, прилеглу до лиману і в рів. Проведена санітарна розчистка зелених насаджень фортеці (підрізування сухостою, чагарників).

З метою розширення туристичних та екскурсійних можливостей пам’ятника, наприкінці лютого 2015 року комісією підприємства був проведений огляд внутрішнього приміщення Башти-Темниці і зовнішньої сторони Дівочої Башти. Відповідно були зроблені записи в «Книзі обліку нагляду про стан Аккерманської фортеці» та про подальші заходи щодо поліпшення стану веж.

За висновками комісії, Башта-Темниця - була розконсервована, тут встановлена металева решітка та проведено освітлення за допомогою факелів.

Башта Дівоча (офіційний доступ в рамках екскурсійного маршруту до цієї вежі не працював, а був замурований більш ніж 30 років) - розконсервована, прибрана, очищений підвал від сміття, встановлені сходи з поручнями, встановлена решітка, проведено освітлення за допомогою аутентичної люстри та бра.

В Башті Пушкіна, що на протязі 30 років знаходиться в занедбаному стані, а вхід до башти був засипаний ґрунтом, за ініціативи адміністрації КП «Фортеця», відповідно до укладеної угоди, розпочалися археологічні роботи для подальшої її реконструкції. Слід зазначити, що археологічні дослідження в Башті Пушкіна були проведенні вперше за останні 50 років.

Про археологічні відкриття в Башті був знятий відповідний відеоматеріал.

На початку 2015 року адміністрацією був запланований та проведений суботник на території та навколо фортеці. З метою благоустрою прилеглої території та берегової лінії співробітниками господарського відділу посаджені дерева.

ІІ. Доходи та видатки КП «Фортеця» у 2015 році

Чітке планування роботи, систематичне проведення інформаційно-просвітницьких та культурно-масових заходів дали змогу підвищити дохід та збільшити потік туристів.

КП «Фортеця» самостійно без додаткових вкладень та кредитів змогло погасити всі зобов’язання, які ще залишалися на початок 2015 року, значно підвищити фінансові показники і на кінець III кварталу показати чистий прибуток у сумі 2 млн. 721,2 тис. грн.

За 9 місяців 2015 року КП реалізувало послуг (чистий дохід) на загальну суму 3 млн. 709,1 тис. грн., додатково ще 199,3 тис. грн. (проценти по депозиту, договорам та інші надходження). Разом дохід підприємства склав 3 млн. 908,40 тис. грн.

За цей період було проведено 1225 екскурсій, а кількість відвідувачів склала 143 274 людей всіх категорій.

Грошові надходження до підприємства у 2015 році суттєво зросли в порівнянні з іншими роками. Так, порівнюючи з 2012 роком – на 104,24%; з 2013 роком - на 76,45 %; з 2014 роком – на 128,54%.

У 2015 році КП «Фортеця» отримало валового доходу від екскурсійного обслуговування та відвідування фортеці в сумі 4 млн. 665 тис. грн., це на 2,6 млн. грн. більше ніж у 2014 році, на 2,02 млн. більше ніж у 2013 році, та на 2,38 млн. грн. більше ніж у 2012 році.

Таке зростання обумовлене не тільки підвищенням ціни вхідного квитка, а й збільшенням кількості відвідувачів у 2015 році. За 9 місяців 2015 року кількість туристів збільшилась на 50,7% в порівнянні з 2014 роком, та на 32,04 % в порівнянні з 2013 роком. Екскурсійне обслуговування, порівнюючи з 2014 роком, зросло на 45%.

Витрати КП «Фортеця» за 9 місяців 2015 року склали 1млн. 187,20 тис грн., в тому числі:

- заробітна плата та нарахування – 525,07 тис. грн.

- охорона пам’ятки (Охоронне агентство «Малахіт» ) – 187,65 тис. грн.

- витрати, пов’язанні з функціонуванням діяльності підприємства (господарчі товари, Інтернет, зв’язок, канцтовари, паливно-мастильні матеріали, та інші послуги) - 273,51 тис грн.

- амортизація основних засобів – 88,04 тис. грн.

- комунальні послуги (електропостачання, водопостачання, вивіз ТБО) – 75,31 тис. грн.

- інші витрати (відсотки по кредиту, земельний податок, резерв відпусток) - 37,62 тис. грн.

КП «Фортеця» за 9 місяців 2015 року в порівнянні з 2012-2014 роками знизило рівень витрат майже на 10%, збільшивши, при цьому дохід на 100%, тим самим суттєво покращило фінансовий результат.

Так? у 2012 році витрати за 9 місяців складали – 1 млн. 274,4 тис. грн., у 2013 році – 1 млн. 330,3 тис грн., у 2014 році - 1 млн. 188,7 тис грн.. у 2015 році - 1 млн. 187,2 тис грн.

Таке зниження обумовлено скороченням деяких статей витрат, для економного та ефективного використання ресурсів.

Разом з цим значно підвищився дохід від реалізації послуг та інших доходів. Важливо відмітити зростання показника тих самих інших доходів. Так у 2015 році він склав 199,3 тис грн., що у вісім раз більше ніж у попередні роки.

Все вище зазначене дало можливість отримати чистий прибуток на кінець III кварталу 2015 року в сумі – 2 млн. 721,2 тис. грн. Це на 553,7% більше ніж за аналогічний період 2014 року, на 250,4% - ніж у 2013 році та на 386,6% більше ніж у 2012 році.

Також, згідно звітам – сума ПДВ за цей період для перерахування до бюджету склала – 703 тис. 117 грн.; сума земельного податку – 12 тис. 099,32 грн.

Зобов’язання по обов’язковим платежам КП не має.

ІІІ. Масові заходи на території фортеці

На протязі всього сезону в Аккерманській фортеці проходили фестивалі історичної реконструкції, етнографічні фестивалі та естрадно-симфонічні концерти.

Лицарські турніри «МЕЧ МОНКАСТРО» проводились на протязі всього літа. Підчас турніру проходив середньовічний ярмарок, історичні розваги та історична кухня.

9 травня на території фортеці організовані заходи, присвячені Дню Перемоги. У цей день вітали ветеранів війни, та проводились культурно-масові заходи. Вхід до фортеці був вільний. Захід зібрав близько 2-3 тис. людей.

Етнографічні фестивалі на території фортеці проходили влітку щонеділі. Метою цих фестивалів була популяризація народного мистецтва. Знайомство з українською, польською, болгарською, молдавською, грецькою, єврейською, ромською та сучасною українською культурою.

На території першого двору фортеці постійно працювало «Місто майстрів» - це гончарна майстерня, монетний двір та офортна майстерня.

27 травня в Аккерманській фортеці стартувала нова екскурсія для дітей. В інтерактивній формі діти познайомилися з історією давньої Аккерманської фортеці, дізналися багато цікавого про дивовижну і загадкову епоху середньовіччя. Юні відвідувачі змогли відчути себе в ролі середньовічних лицарів, пошукати стародавній скарб і багато іншого.

1 червня в День захисту дітей, вхід у фортецю для дітей був безкоштовним. У цей день пам’ятник відвідало близько 200-300 дітей міста. При співпраці з Асоціацією дітей-інвалідів «Пролісок», Дитячому будинку подаровані книжки в бібліотеку.

В липні провайдером Інтернет послуги ТК «ЛиС» на території фортеці встановлений безкоштовний Wi-Fi, комунальне підприємство по обслуговуванню витрат не несе.

14 липня на території фортеці, за участю компанії «ЯНДЕКС» проведена презентація проекту «ЯНДЕКС-КАРТА» Це дало змогу додатково прорекламувати перлину Білгорода-Дністровського.

25 липня 2015 пройшов концерт в рамках проекту «Захід-Схід. Перезавантаження» за участю Народного артиста України піаніста Олексія Батвінова і турецького музиканта Бурхана Очала, а 1 серпня пройшов концерт симфонічного оркестру «Hardy».

23 вересня 2015 на території фортеці відбувся гала-концерт міжнародного джазового фестивалю "Odessa JazzFest". В цей же день пройшла презентації проекту «Нове життя Фортеці» під патронатом губернатора Одеської області М. Саакашвілі.

З серпня 2015 року на території Аккерманської фортеці почала працювати безкоштовна постійно діюча виставка місцевих художників та скульпторів, яка стала популярною серед відвідувачів фортеці

30 серпня пройшов фестиваль «Шкільні роки 2015», де вітали кращих вчителів міста.

17-18 жовтня пройшло урочисте відкриття і закриття 4-го етапу Чемпіонату України «Кубок Лиманів» з міні-ралі. Адміністрація КП «Фортеця» нагородила всіх спортсменів призами.

В вересні на території фортеці почалася установка дитячого містечка, який КП «Фортеця» замовило за рахунок відсотків по депозиту.

У 2015 році КП «Фортеця» профінансувало тираж альбому, автором якого є кандидат історичних наук Андрій Красножон «Крепость Белгород (Аккерман) в исторических изображениях». В монографії опубліковано близько чотирьохсот малюнків, гравюр, фотографій фортеці, з фондів 17-ти архівних та наукових установ Румунії, Молдови, України, Росії. Презентація альбому пройшла за участю підприємства 22 січня 2016 року в стінах Одеського літературного музею.

26 грудня 2015 на території Акерманської фортеці проходив безкоштовний Новорічний захід для дітей Білгород-Дністровського району малозабезпечених верств населення. А 27 грудня 2015 пройшов ще один безкоштовний Новорічний ранок, для понад 3000 дітей міста Білгорода-Дністровського. Лицарі з «Білого Граду» безкоштовно провели показові виступи.

Протягом всього року КП "Фортеця" постійно надавало благодійну допомогу організаціям та установам міста та району. Вперше, з моменту створення КП «Фортеця», співробітниками екскурсійного відділу в школах міста та району проведені безкоштовні уроки історії про Аккерманську фортецю.

Протягом звітного періоду проведений ряд пільгових екскурсій для: Прикордонної служби України; Військової прокуратура Білгород-Дністровського гарнізону, Союзу захисту інвалідів; Одеської асоціації туроператорів і агентств; студентів Педагогічного Університету ім. Ушинського (Товариство Одеських істориків); Білгород-Дністровського польського національно-культурного товариства (делегація Генерального Консульства Республіки Польща в Одесі); В/Ч А3955 (учасники АТО); Дитячої художньої школи (пленер «замальовки фортеці»); ПП «МРІЯ ЮГ»; ДОТ «Богатірьонок»; Департаменту культури і туризму ОДА; Центру психологічної реабілітації дітей; Білгород-Дністровського вірменського національно-культурного товариства; для Південь-Курорт-Сервісу (для учасників бойових дій у зоні АТО, що проходили реабілітацію в селищі Сергіївка); та інші.

Підсумовуючи матеріал, слід зазначити що при всіх «За» або «Проти», адміністрації КП «Фортеця» у 2015 році вдалося, по-перше, в складних умовах фінансово-економічної кризи, при оптимізації видатків, все ж таки отримати чистий прибуток у сумі 2 млн. 721,2 тис грн., який в подальшому може бути використаним на реставрацію та наукові дослідження території пам’ятки архітектури. По-друге, адміністрації, своїми активними діями, вдалося створити навколо пам’ятника інформаційний ажіотаж та залучити до вирішення долі фортеці широкий загал науковців, політиків, журналістів та громадськості. По-третє, наявність обласного комунального підприємства не дало змогу місцевій провласній «еліті» встановити на території фортеці жодного свого «ганделика». І на останок, вдалося саме головне – питання створення державного історичного заповідника в місті Білгороді-Дністровському сьогодні стало вже не таким нездійсненним та фантастичним. Заповіднику все ж таки бути!

Фото та відео надано адміністрацією КП "фортеця".

Марія Степанова
Ссылки по теме:
Крепость - музей или предприятие?
Фортеця: сумний літопис
12-12-2019 13:59
Просмотров: 1499
27-11-2019 14:10
Просмотров: 1362